Podzemie Hontu

    február 2007

Na február sa rysovala akcia s kamarátmi zo Šumperka, s ktorými plánoval Bacil navštíviť pár zaujímavých miest. Tí však plány zmenili a namiesto toho sa ohlásil Laco Lahoda s pokračovaním vlaňajšej predčasne ukončenej expedície po starých slovenských tuneloch a zaniknutých železničných tratiach. O ich štvrtkovom a piatkovom programe sa dočítate na stránkach CMA alebo Rondelu.
V sobotu nás už vyrazilo viac objavovať (a hlavne fotiť) podzemie Hontu - miesta, ktoré si už bol Bacil "ošahať" pred Silvestrom 2006.

Cestou cez Zvolen som vyzdvihol nášho dvorného archeológa Martina a potom sme už spolu s Bacilom, Majkou, Lacom a jeho "kolegom" Marianom vyrazili do Krupiny. Tam už netrpezlivo stepoval Zolo. Prvým objektom bola tzv. turecká studňa, ktorú sme najprv neúspešne hľadali v okolí kopca s vysielačom. Po telefonickom usmernení od Bacilovho informátora sme ju na tretí pokus našli v zarastenom malom lome za traťou. Vraj bezodná "studňa" je temer zaplnená bordelom a čiastočne zaplavená. Z lomu sa bral kameň na rôzne stredoveké stavby v meste a z miestneho materiálu bol urobený aj prvý Trojičný stĺp. I tak záhadou zostávajú dva dovnútra skaly vytesané priestory pravouhlého tvaru, z ktorých jeden by mal byť studňa.

Za Krupinou sme odbočili do Dolných Mladoníc, aby sme vyzdvihli Roganských, ale keďže Edo ležal v posteli s chorobou, išiel len Lukáš.
Ďalšie lokality sme už šli na istotu - najprv "skalné obydlia" Dúpänce pri Hontianskych Tesároch - Dvorníkoch. Popisuje ich už Andrej Kmeť vo svojej knihe "Veleba Sitna". Ich pôvod a účel je stále nejasný. Mne zostáva už len obmedziť sa na strohé konštatovanie "pekné je to, škoda to nevyužívať, avšak rozumne". Viac napovedia fotky. V blízkosti sa nachádza Prírodná pamiatka - Tesárska roklina. Pekné fotky, aj stručný popis týchto a iných zaujímavostí je na stránkach obce.

Ďalej sme to zobrali okľukou cez Dudince, keďže sme viacerí túžili po káve. Postsocialistické bistro Kazačok síce nie je žiadna výhra, ale kávu tam majú...
Do Lišova bol plán dorazť pred zotmením tak, aby sa dali dobre fotiť nočné zábery. Ako sa podarili si môžete pozrieť v galérii, Laco však má lepšie na stránkach CMA. K samotným pivniciam (?), či skalným obydliam (?) je tiež bežne dostupných málo informácií. Podľa použitej techniky ich tesania sú pomerne staré, avšak využívali sa ešte nedávno ako sklady. Je tam dokonca natiahnuté elektrické vedenie. Kto by mal akékoľvek informácie, uvítam mail. Niečo málo o Lišove je [TU], resp. [TU].
Nakoniec za úplnej tmy sme sa pobrali k Bacilovi. Cestou sme opäť stáli v Mladoniciach, kde nás pohostili, za čo patrí domácim veľká vďaka. Po celom dni sme toho mali už naozaj dosť. Napriek tomu sme sa po návrate do Vígľaša ešte vrhli na pozeranie fotiek a videa zaznamenaného počas tejto akcie a do spacákov sme zaľahli až nad ránom.

[FOTO]



späť na cancák 2006 TITLE=